Czasami metody, których używamy do podejmowania decyzji, stanowią dla nas dodatkowe wyzwania. Jeśli jednak zdecydujemy się podążać określoną ścieżką, aby lepiej podejmować decyzje, możemy szybciej pokonywać przeszkody i szybciej osiągnąć nasz cel końcowy.

Postępując zgodnie z tymi czterema prostymi zasadami podejmowania decyzji, zminimalizujesz ryzyko złych decyzji do minimum. Dzięki nim szybko podejmiesz kolejną ważną decyzję.

ZASADA PIERWSZA

Wszystkie ważne lub trudne decyzje, które chcesz podjąć, zapisz najpierw na KARTCE PAPIERU. Jeżeli spróbujesz podjąć trudną decyzję tylko w samej głowie, narazisz się na tzw. „zapętlenie”. Co to oznacza? Kiedy po raz pierwszy podejmiesz decyzję i pomyślisz sobie: „To jest dobry pomysł, ale co, jeśli tak się stanie?”

Zaraz pojawi się alternatywny scenariusz i wtedy pomyślisz: „Ale co, jeśli tak się stanie?” Wkrótce znajdziesz się z powrotem w tej pierwszej opcji i to bez żadnego rozwiązania. Może to cię doprowadzić jedynie do stanów lękowych przed podjęciem decyzji.

Dlatego musisz pozbyć się tej presji poprzez spisanie wszystkiego na papierze. Dzięki temu stworzysz listę, która dokładnie wyjaśni ci, co musisz zrobić. Uwolni cię to od presji wynikającej z tej sytuacji i pozwoli twojemu umysłowi skupić się na zadaniu i podjęciu ważnych decyzji.

ZASADA DRUGA

Jeśli chodzi o podejmowanie trudnych decyzji, musisz sobie wyjaśnić, czego tak naprawdę chcesz – i dlaczego tego chcesz. Musisz mieć absolutną jasność umysłu co do wyniku i celu. Jeśli zapomnisz o przyczynach swojej decyzji, nie ruszysz dalej.

Zadaj sobie pytanie: Dlaczego podążam tą ścieżką? Czy ta decyzja przyniesie mi korzyść psychiczną, fizyczną lub zawodową?

Ważny tu jest też sposób mierzenia sukcesu – czasami wygrywasz, ale i tak czujesz, że coś tracisz, ponieważ brakuje ci skutecznej metody utrzymania swoich postępów. Dlatego uzyskaj jak najwięcej szczegółowych informacji na temat tego, co chcesz, dlaczego chcesz i co możesz wykorzystać do utrzymania swojego sukcesu po osiągnięciu celu.

ZASADA TRZECIA

Jedną z kluczowych rzeczy, na którą należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu trudnych decyzji, jest to, że często boimy się, ponieważ obawiamy się, że nie wszystko pójdzie zgodnie z planem. Nie możesz pozwolić na to, żeby to strach nad tobą górował; nigdy nie odkładaj podejmowanie decyzji na później, ponieważ nigdy jej nie podejmiesz.

Musisz podjąć to ryzyko i jak najszybciej podjąć decyzję. Jednym z takich sposobów, aby to zrobić, musisz być konsekwentny w procesie podejmowania decyzji. Przeprowadzenie takiego procesu da ci tę pewność, której potrzebujesz, aby podjąć działania w obliczu wątpliwości, które prawie zawsze towarzyszą przed podjęciem ważnych decyzji.

ZASADA CZWARTA

Wybierz najlepszą decyzję z możliwych. Kiedy już musisz podjąć decyzję i wybrać tę jedną najważniejszą opcję. To zadaj sobie pytanie:

Z tych wszystkich opcji, które mam do wyboru, co będzie dla mnie najważniejsze? Co jest na pierwszym miejscu? Co jest na drugim? Co jest na trzecim miejscu?

Jasno określ swoje priorytety, wtedy łatwiej będzie Ci wybrać najlepsze rozwiązanie w podjęciu decyzji.

Następnym razem, gdy będzie trzeba podjąć jakąkolwiek decyzję, zastosuj te cztery zasady. Dzięki tym zasadom podejmiesz takie działania, które najlepiej posłużą twojemu decydującemu wynikowi.

Udostępnij i skomentuj poniżej!

Jedynym sposobem na osiągnięcie celu – bez względu na to, czy jet duży, czy mały – jest podjęcie decyzji do działania. Zobacz mój plan działania może i Ty zrobisz pierwszy krok w kierunku osiągnięcia Twoich celów>>>

Podziel się